Helikausse kasutatakse meditatsioonides, budistlikes praktikates, muusika tegemisel ja isikliku heaolu loomiseks, samuti ka erinevates teraapiates – heliteraapia, helimassaaž.

Kõige iidsematest aegadest peale on inimesed teadnud, et helidel on teatav toime meelele. Ammustel aegadel arendati Indias Vedade traditsiooni väga eesrindlikku õpetust helidest ning nende mõjust meelele ja kehale. Helikausil mängides tekib põhitoon ja palju ülemhelisid, mis on omavahel harmoonilistes intervallides ja kooskõlas. Helikauss annab oma harmoonilise vibratsiooni edasi ruumile, kus see heliseb ja inimesele, kelle auras seda mängitakse. Kui suureneb harmoonia, siis paraneb ka tervis, tõuseb energiatase ja suureneb elujõud. Helikausi vahetu kogemus kehal või selle läheduses mõjub õrna massaažina ja harmoniseerib heli abil igat keharakku. Mõnus vibratsioon leevendab pingeid ja blokeeringuid ning kutsub esile üldise heaolutunde.

Helikausid on käsitsi valmistatud samast materjalist, millest tehakse ka kirikukellasid. Seda pronksi sulamit, mis koosneb erinevatest metallidest nimetataksegi kellapronksiks. Nii mütoloogilistel põhjustel kui ka selleks, et anda juurde veel „midagi erilist“, lisatakse sulamisse ka väärismetalle, mis muudaks helikausi kõla väljendusrikkamaks. Legendi kohaselt sisaldab see sulam kõiki planeetidega astroloogilises seoses olevaid metalle.

Kuna helikausid on väga tundlikud, ei tohi neid lasta kõvale pinnale kukkuda, sest siis nad kaotavad oma kauni kõla ja tooni.

Helikausi komplekt sisaldab heli tekitamiseks ka puidust valmistatud pulka.